Danfoss evaporatör kontrol üniteleri, hem termostatik genleşme valfleri hem de elektronik genleşme valfleri ile çalışmaya uygun modeller sunmaktadır.
Geleneksel soğutma sistemlerinde kullanılan termostatik genleşme valfleri soğutucu akışkanın evaporatöre enjeksiyonunu kontrolünü kızdırma ile sağlar ve bu şekilde enerji tasarrufu imkanı sağlar.

Termostatik genleşme valfi kullanımına imkan tanıyan Danfoss evaporatör kontrol üniteleri, Kontrol üniteleri sıcaklık regülasyonu/izlenmesi, defrost kapı, ray ısıtma, ışık ve fan operatyonu gibi değişik fonksiyonlar ile evaporatörün regülasyon ihtiyacını karşılayabilmektedir.

Uzaktan izleme özelliği ile soğutucuların ve soğuk odaların sıcaklıkları ve alarm durumları takip edilebilmektedir.AKV elektronik genleşme valfi kullanan ADAP-KOOL® evaporatör kontrol üniteleri, kızdırma adaptasyonu ile enerji tasarrufu sağlama özelliğine sahiptir. Bu sistemlerde manuel ayara ihtiyaç yoktur ve sistem optimum kızdırma değerini anlık olarak kendiliğinden belirleyerek valfe komut gönderir.

Hassas kontrol sağlamasının yanısıra, sistemin güç ve performansı hakkında da bilgi aktarmasından dolayı AKV elektronik genleşme valfi ile kullanılan evaporatör kontrol ünitelerinin avantajları büyüktür.